Pokonać skoliozę

Pokonać skoliozę

Na liście problemów ortopedycznych, z którymi muszą zmagać się lekarze u młodych pacjentów jedno z czołowych miejsc zajmuje skolioza. Wielu z nas kojarzy się ona z wadą postawy u dzieci, która nie niesie za sobą poważniejszych konsekwencji. Takie podejście jest jednak błędne. Lekceważenie skoliotycznych zmian może mieć daleko idące skutki dla zdrowia także w życiu dorosłym. Dlatego właśnie rozpocząć należy leczenie jak najszybciej.

Pediatrzy kontrolujący zdrowie dzieci są wyczuleni na to schorzenie, ponieważ występuje ono niepokojąco często. Może mieć zarówno postać wrodzoną, jak i nabytą. W tym drugim przypadku przyczynami skoliozy jest utrzymywanie niewłaściwej postawy, siedzący tryb życia i brak regularnych ćwiczeń ogólnorozwojowych. Etap diagnostyczny jest kluczowy. Na szczęście objawy skoliozy są na tyle charakterystyczne, że już rodzice są w stanie wyłapać niepokojące symptomy i zwrócić na nie uwagę lekarza.

Naszą uwagę powinny zwracać chociażby: odstająca łopatka z przednią rotacją, asymetryczne ustawienia barków (widoczne, gdy dziecko stoi prosto) czy zniekształcony obrys pleców. Lekarz potwierdzi lub rozwieje przypuszczenia, a w razie wątpliwości skonsultuje się z ortopedą. W wypadku pozytywnej diagnozy będzie można zainicjować leczenie. Ważnym elementem terapii skoliozy są odpowiednio dobrane ćwiczenia. Ich większą część można wykonywać w domu pod opieką rodziców.

Istnieją także specjalne zabiegi fizjoterapeutyczne i usprawniające, które wykonać powinien doświadczony rehabilitant.