Osteotomia – rewolucyjna metoda leczenia zwyrodnień

Osteotomia – rewolucyjna metoda leczenia zwyrodnień

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego może skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie i ograniczać sprawność ruchową. Uciążliwy ból, trzeszczenia w stawie czy sztywność to niektóre objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. W niektórych przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów, leczenie zachowawcze i środki farmakologiczne mogą nie pomóc. Z pomocą może przyjść osteotomia.

Osteotomia jest uważana za rewolucyjną metodę leczenia zwyrodnień i najczęściej stosuje się ją przy chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Osteotomia jest zawsze poprzedzona artroskopią, czyli zabiegiem polegającym na prowadzeniu kamery do kolana. Dzięki temu lekarz na monitorze ma pełny obraz stanu stawu, mięśni czy więzadeł i może dokładnie ocenić uszkodzenie. Następnie, mając przez cały czas obraz z kamery na monitorze, wykonuje się osteotomię.

Zabieg polega na wszczepieniu implantu. To właśnie na tym polega innowacyjność metody leczenia. Dotychczas leczenie operacyjne polegało na wymianie stawu i zastąpieniu go endoprotezą. Trzeba jednak wiedzieć, że endoproteza nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest sztywna, przez co staw nie jest stabilny.

Zupełnie inaczej jest w przypadku implantu. Jest on zbudowany z bezpiecznych materiałów i gwarantuje stabilność stawu. Ponadto zabieg jest wykonywany z dużą precyzją dzięki artroskopii. Nowoczesna metoda leczenia zwyrodnień to szansa na zlikwidowanie dolegliwości związanych z chorobą zwyrodnieniową u wielu pacjentów.