Parki elementem miejskiej tkanki
Parki stanowią dziś nieodłączny element miasta. Powstają jak grzyby po deszczu, zwłaszcza na nowoczesnych osiedlach. Obecność zielni w pobliżu miejsca zamieszkania jest niemal wymagana przez przyszłym lokatorów. Jednak nowopowstające parki nie są już jak kiedyś, dziełem przypadku.
Są niemal dziełem sztuki, do którego projektanci przykładają taką samą uwagę, jak do budynku mieszkalnego. Parki nie ograniczają się już tylko do zieleni. Są często połączeniem technologii, bogactwa kultury, a także rozwoju cywilizacyjnego danego miejsca. Nowoczesny park ma nie tylko służyć odpoczynkowi na świeżym powietrzu.
Ma zachęcać poprzez relaks i zabawę do nauki, rozbudzać ciekawość. Oprócz osiedli – parki powstają w przeróżnych miejscach. W obrębie dużych zakładów przemysłowych, na dachach budynków. Od niedawna na rekultywowanych wysypiskach śmieci – jak np.
na Dolnym Śląsku. Projekt Lawendowe Wzgórza wzbogaca województwo o kolejne hektary zieleni zagospodarowanej jako strefy rekreacyjne dla mieszkańców.