Kupowanie mieszkania bez agencji nieruchomości

Kupowanie mieszkania bez agencji nieruchomości

Na etapie wybierania nowego miejsca zamieszkania możemy zdecydować się na zakupienie mieszkania bez żadnego pośrednika. Samo kupno jest już transakcją, która pochłonie znaczne fundusze, dlatego warto zastanowić się nad ominięciem pośrednika, gdyż może to znacząco podnieść koszty całego przedsięwzięcia. Zakupienie mieszkania bez wsparcia i udziału pośrednika niesie za sobą dość istotny aspekt finansowy. Pośrednik w żadnym wypadku nie będzie tanią usługą. Ostateczny koszt pomocy pośrednika może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Przy dość dużym budżecie wymaganym do samego zakupienia mieszkania, jest to bardzo często sporym udogodnieniem, jeśli zdecydujemy się na własne umiejętności poszukiwania lokum. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogą posłużyć nam do urządzenia lub wyremontowania mieszkania. Na początku musimy rozejrzeć się za interesującym nam mieszkaniem. W sukurs przyjdą tutaj wszelkiego rodzaju portale ogłoszeniowe, na których znajdziemy najnowsze oferty. Istnieje szeroki wachlarz stron, z których możemy skorzystać w trakcie naszych poszukiwań.

Najlepsze są te portale, które umożliwiają nam dokładne określenie naszych wymagań. Bardzo często będziemy mogli znaleźć także ogłoszenie, które będzie wystosowane bezpośrednio od dewelopera, jeśli interesuje nas głównie rynek pierwotny. Kolejnym krokiem jest dokładne sprawdzenie naszej zdolności kredytowej, oczywiście w przypadku, gdy będziemy kupowali nasze mieszkanie w ramach zakupu kredytowanego. Najlepszym rozwiązaniem będzie wzięcie kredytu, który zapewni nam także jakąś gotówkę na ewentualny remont i umeblowanie nowego lokum. Warto mieć zapas pieniędzy, abyśmy nie musieli potem być rozczarowani, że brakuje nam gotówki na najbardziej potrzebne elementy i sprzęt w mieszkaniu.

Jeśli już mamy wszystko przygotowane w kwestii formalnej i finansowej, to trzeba znaleźć dobrego notariusza, najlepiej takiego, którego będziemy pewni. Dobry notariusz poprowadzi nas bezpiecznie przez skomplikowane procedury i papierkową robotę związaną z zakupem mieszkania. Musimy także zweryfikować sprzedawcę mieszkania. Zdarza się, że niektórzy kupujący pomijają tę kwestię i liczą na ludzką uczciwość, tylko po to, aby później niemiło się zdziwić. Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera, to musimy sprawdzić firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W sytuacji, gdy decydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, musimy sprawdzić Wydział Ksiąg Wieczystych, w którym dowiemy się, czy osoba sprzedająca nieruchomość jest jej faktycznym właścicielem. Sprawdzimy także, czy na mieszkaniu nie ciąży dług hipoteczny, a także jakiekolwiek zaległości podatkowe. Kolejnym etapem jest zapoznanie się ze wszelkimi dodatkowymi informacjami, które sprzedawca mógł pominąć specjalnie, bądź w roztargnieniu lub też zwyczajnie uznał je za nieistotne. Na tę kwestię składają się, np. hałas dobiegający z zewnątrz (zwłaszcza, jeśli w pobliżu znajduje się ruchliwa droga), sąsiedzi i ich zachowania, odległości do interesujących nas miejsc użytku publicznego itd.

Dopełnienie wszystkich formalności i dokładne zweryfikowanie informacji pozwoli nam na swobodne zakupienie mieszkania bez udziału agenta nieruchomości.