Jakie rzeczy załatwiać przed budową domu?
Niezależnie od przeznaczenia budynku, który zamierzamy wybudować, musimy zmierzyć się ze sporą ilością spraw natury administracyjnej. Ważne jest, aby dopełnić wszelkich formalności, ponieważ przygotowanie miejsca pod budowę nie należy do najprostszych zajęć, a naturalnie chcemy mieć zapewnione potrzebne pozwolenia i projekty wykorzystywane do budowy. Wszelkie formalności związane z budową powinniśmy rozdzielić sprawiedliwie. Oznacza to, że jeśli razem z małżonkiem lub małżonką decydujemy się na zbudowanie własnego domu, to musimy podzielić sprawiedliwie wszelkie obowiązki z tym związane. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych zgrzytów, gdy jedna ze stron uzna, że została obarczona dużo większą ilością zadań do wykonania. Pierwszy krok, który musimy zrealizować, aby nasz wymarzony dom opuścił okowy naszej wyobraźni i mógł powstać fizycznie, jest zakup odpowiedniego gruntu pod budowę. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ nie wszędzie będziemy w stanie postawić dom, który spełnia nasze wymagania.
Istnieją dwa dokumenty, które uwarunkowują możliwości i ograniczenia danej działki. Pierwszym z nich jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a drugim decyzja o warunkach zabudowy (WZ). Na tym etapie warto też sprawdzić jakie są ewentualne inwestycje są planowane w najbliższym otoczeniu. Może się bowiem okazać, że my szukamy ciszy i spokoju, a obok, za kilka lat ma powstać centrum handlowe lub droga szybkiego ruchu. Bardzo często zdarza się, że pomijamy ten istotny aspekt, a później jesteśmy zaskoczeni, że pod samym oknem ekipa budowlana wylewa asfalt pod obwodnicę. Istotną kwestią jest załatwienie wszelkiego rodzaju mediów. Może się okazać, że np.
dostawca Internetu nie świadczy usługi w miejscu naszego nowego zamieszkania i jesteśmy skazani na korzystanie z gorszej oferty, która może być bardzo irytująca, jeśli pracujemy głównie zdalnie, przez Internet. Kolejny etap to zdobycie projektu architektoniczno-budowlanego. Możemy zdobyć go na dwa sposoby. Pierwszym jest zatrudnienie architekta, który taki projekt dla nas sporządzi. Jest to bardzo dobra opcja, ponieważ możemy zgłosić u naszego architekta wszelkiego rodzaju pomysły, które chcemy, aby były zrealizowane w naszym nowym domu. Jeśli mamy pewne wyobrażenie tego, jak powinien wyglądać nasz dom, to to jest najlepszy możliwy wybór, gdyż możemy całkowicie puścić wodze fantazji (naturalnie w granicach rozsądku i prawa) i wszystko dopasować pod siebie. Drugą opcją jest wybranie gotowego projektu.
Jest to tańsze, ale nie możemy ingerować w wygląd projektu. Następną rzeczą, którą musimy załatwić, jest pozwolenie na budowę. Jeśli już zdecydujemy się na budowę i posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty, udajemy się do Starostwa, gdzie zgłaszamy chęć wybudowania domu. W przypadku braku jakichkolwiek dokumentów urzędnicy wezwą nas do ich uzupełnienia. Jeśli wszystko jest w porządku, to mamy tzw. „milczącą zgodę” na rozpoczęcie budowy, a po 21 dniach (jeśli nie było sprzeciwu ze strony administracji) nasz projekt zostaje ostemplowany, a my musimy go odebrać z urzędu. Od tego momentu mamy 3 lata, aby rozpocząć budowę, w przeciwnym wypadku „milcząca zgoda” traci ważność.